Naučte sa rozpoznávať nadmerný stres

STRESOVÝ PROFIL

V dnešnom rýchlo ubiehajúcom svete je chronický stres bežný a tak vaše telo, myseľ môžu platiť vysokú cenu. Naučte sa rozpoznávať nadmerný stres - a hlavne, čo s tým môžete robiť.

Čo je stres?

Stres je spôsob, ako vaše telo reaguje na akýkoľvek druh „hrozby“. Keď cítite nebezpečenstvo, či už je to skutočné alebo predstaviteľné, obranyschopnosť tela naberá na vysokých rýchlostiach rýchlym a automatickým procesom, ktorý sa nazýva reakcia „boj alebo útek“ alebo „reakcia na stres“. Stresová reakcia je spôsobom, ako vás telo chráni. Pri správnej práci vám pomôže zostať sústredený, energický a v strehu. V núdzových situáciách vám môže život zachrániť stres – napríklad vám dá viac sily na svoju obranu alebo vás nabáda k tomu, aby ste zatiahli brzdu, aby ste sa vyhli autonehode.

Stres vám môže pomôcť aj pri zvládaní výziev. Je to to, čo vás pri prezentácii v práci drží v strehu, zvyšuje vašu koncentráciu, keď sa pokúšate o trestný hod, ktorý vyhráva hru, alebo vás vedie k štúdiu na skúšku, keď radšej sledujete televíziu. Ale po určitom bode prestane byť stres nápomocný a začne spôsobovať veľké škody na vašom zdraví, nálade, produktivite, vzťahoch a kvalite života. Ak sa často cítite unavení a ohromení, je na čase podniknúť kroky na uvedenie nervového systému do rovnováhy. Môžete sa chrániť – a zlepšiť svoje myslenie a cítenie – naučením sa, ako rozpoznať príznaky a príznaky chronického stresu, a podniknutím krokov na zníženie jeho škodlivých účinkov.

Reakcia tela na stres

Cítite sa ohrození, váš nervový systém reaguje uvoľnením záplavy stresových hormónov vrátane adrenalínu a kortizolu, ktoré vyburcujú telo k núdzovým opatreniam. Vaše srdce búši rýchlejšie, svaly sa napínajú, stúpa krvný tlak, zrýchľuje sa dych, vaše zmysly sa stávajú ostrejšími. Tieto fyzické zmeny zvyšujú vašu silu a vytrvalosť, urýchľujú reakčný čas a zvyšujú sústredenie – pripravujú vás na boj alebo útek pred nebezpečenstvom.

stresovy-profil-psychologia-presov

Čo spôsobuje chronický (dlhodobý) stres?

Váš nervový systém nerozlišuje veľmi medzi emocionálnymi a fyzickými hrozbami. Ak ste v strese z hádky s priateľom, pracovného termínu alebo množstva dlhov, vaše telo dokáže reagovať rovnako silno, ako keby ste čelili skutočnej situácii na život a na smrť. A čím viac je váš systém núdzového stresu aktivovaný, tým ľahšie sa spúšťa, takže je ťažšie ho vypnúť.

Ak máte tendenciu byť často vystresovaní, ako mnohí z nás v dnešnom náročnom svete, vaše telo môže väčšinu času existovať vo zvýšenom stave stresu. A to môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Chronický stres naruší takmer každý systém vo vašom tele. Môže potlačiť váš imunitný systém, narušiť tráviaci a reprodukčný systém, zvýšiť riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody a urýchliť proces starnutia. Môže dokonca tak „zmanipulovať“ Váš mozog, že budete zraniteľnejší voči úzkosti, depresiám a iným problémom s duševným zdravím.

Najčastejšie zdravotné problémy spôsobené stresom
  • Depresia a úzkosť
  • Bolesť každého druhu
  • Problémy s trávením
  • Kožné ochorenia, napríklad ekzémy
  • Problémy so spánkom
  • Autoimunitné choroby
  • Problémy s váhou
  • Ochorenie srdca
  • Reprodukčné problémy
  • Problémy s myslením a pamäťou

Prečo merať stresový profil?

Subjektívne pocity nie vždy zodpovedajú fyziologickým reakciám. V stresovom posúdení hodnotíme vašu fyziologickú reakciu tela na vonkajšie podnety pmocou ktorej sa dokážeme priblížiť k náhľadu na Váš prežívaný problém.

Chcem sa objednať

Poznámka: Musíte vyplniť všetky príslušné polia a potom kliknúť na tlačidlo nižšie pre odoslanie správy

AMBULANCIA KLINICKEJ A DOPRAVNEJ PSYCHOLOGIE BIOFEEDBACK CENTRUM

Neštátne zdravotnícke zariadenie

Pracovná doba